Periferik Arter Hastalığı

periferik-arter-hastaligi

Daralmış arterler nedeniyle kalp dışı organların (böbrek, bağırsak, kol, bacak ve beyin vs) damarlarında kan akışının azalmasına neden olan yaygın bir dolaşım problemidir. Periferik arter hastalığı sıklıkla aterosklerozdan kaynaklanır. Aterosklerozda arter duvarlarında yağ birikintileri (plak) oluşur ve kan akışı azalır. Ateroskleroz genellikle kalp üzerine odaklanılan bir problem olmakla beraber hastalık vücuttaki diğer arterleri de etkileyebilir. Uzuvlara kan sağlayan arterlerde ateroskleroz meydana geldiğinde periferik arter hastalığı oluşur.

Periferik arter hastalığı kalp dışındaki tüm organlarda görülebilir ancak genellikle bacak damarlarında gelişir. Bu durumda söz konusu bölgeye yeterli kan akışı sağlanmaz ve özellikle yürürken bacaklarda ağrı olur. Diğer organlarda ise yeterli kan akımının olmaması nedeni ile baş dönmesi, karın ağrısı, kol ağrısı ve dirençli hipertansiyon gibi bulgular ortaya çıkabilir.

Periferik arter hastalığı olan birçok kişi çok hafif semptomlar hissedebilir. Hatta bazen hiçbir şey hissetmeyebilirler.

Periferik arter hastalığı en sık bacak damarlarında görüldüğü için yürürken bacaklarda kas ağrısı veya kramp oluşumu görülebilir. Yürüyüş gibi bir aktivite ile bu semptomlar tetiklenir ancak birkaç dakika dinlendikten sonra kaybolur. Ağrının yeri tıkanmış veya daralmış arterin konumuna göre değişiklik gösterebilir. En yaygın görüldüğü bölge baldırlardır. Şiddetli ve yaygın damar tıkanıklığı var ise ayak parmaklarında gelişen ve geçemeyen yara ve kangren de bulgular arasındadır.

Periferik arter hastalığı belirtileri ve semptomları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Yürüme ya da merdiven çıkma gibi belirli aktivitelerden sonra kalça, baldır ya da baldır kaslarından birinde ya da her ikisinde ağrılı kramplar
Bacaklarda uyuşma ve zayıflık
Alt bacakta veya ayakta diğer taraflarla kıyaslandığında soğukluk
Ayak tırnaklarının daha yavaş büyümesi, tüylerde dökülme
Bacakların üzerinde parlak bir cilt oluşması
Bacaklarda veya ayaklarda zayıf nabız olması ya da hiç nabız olmaması
Ayaklarda geçemeyen yaralar çıkması

Periferik arter hastalığı ilerlediğinde, istirahat sırasında da (iskemik dinlenme ağrısı) ağrı olabilir. Bu ağrı hastayı uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

Bacak ağrıları, uyuşukluk ya da diğer belirtiler varsa, bunları normal yaşlanmanın bir parçası olarak görmeyin. Doktorunuzu arayın ve randevu alın.

Periferik arter hastalığı belirtileriniz yoksa bile aşağıdaki gruplardan birine dahilseniz kontrole gitmenizi tavsiye ederiz.

65 Yaş üstü olmak
50 Yaşın üzerinde olmak ve diyabet veya sigara içme öyküsü bulunması
50 yaşın altında olunduğu halde obezite ya da yüksek tansiyon gibi diyabet ve diğer periferik arter hastalığı risk faktörlerine sahip olunması

Periferik arter hastalığı geliştirme riskini arttıran faktörler şunlardır:

  • Sigara içmek
  • Şeker hastalığı
  • Obezite (Vücut kitle indeksi 30’dan fazla ise)
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolesterol
  • 50 yaşından büyük olmak
  • Aile öyküsünde periferik arter hastalığı, kalp hastalığı veya inme olması

Yukarıda sayılan gruplardan herhangi birinde iseniz periferik arter hastalığı konusunda doktorunuza danışın.

Periferik Arter Hastalığı Tedavisi

Periferik arter hastalığında en önemli tedavi risk faktörlerinin giderilmesidir. Sigaranın bırakılması, egzersiz yapılması, hiperlipidemi, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkların iyi bir şekilde tedavi edilmesi periferik arter hastalığının önlenmesi ve tedavisinin temelini oluşturmaktadır.

Periferik arter hastalığı yaşam kalitesini düşürecek kadar veya organ fonksiyon kaybına neden olacak derecede ilerlemiş ise ilgili damarlara endovasküler girişimler yapılabilmektedir. Endovasküler girişimlerden kasıt damarların içerisinde darlık ve tıkanıklık olan bölgelere balon veya stentler ile genişletme işlemleridir. Bu genişletme işlemleri ile kan akımı etkin seviyelere gelir ve yakınmalar veya organ işlev bozuklukları ortadan kalkar. Bu tür işlemler işleme müsait olan tüm damar ve hastalara tecrübeli doktorlar tarafınca uygulanabilmektedir. Cerrahi tedavilerde diğer tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Periferik arter hastalığı cerrahisinde hastalıklı damarların problemli bölgenin öncesi ve sonrası arasında yapay veya doğal damarlar kullanılarak kan akımına alternatif bir rota oluşturulur böylece organ kanlanımı sağlanabilir.

Mesaj yazın sizi arayalım!
    Kalp rahatsızlıklarınızın tanı ve tedavileri için randevu alabilirsiniz