Kalp Kapak Hastalıkları

kalp-kapak-hastaliklari

Kalp kapakçığı hastalığı varsa, kalbinizdeki dört kapakçığın biri veya daha fazlası görevinin yerine tam olarak getiremiyor demektir.

Kalbinizde kanın doğru yönde akmasını sağlayan dört kapakçık vardır. Bazı durumlarda bir veya daha fazla kapakçık düzgün açılmaz ya da kapanamaz. Bu da kalbin kan pompalama görevini tam olarak yapamamasına ve diğer organların fonksiyon kayıplarına neden olur.

Kalp kapakçığı hastalığınızın tedavisi, etkilenen kalp kapağına, kapaktaki hastalığın tipine ve şiddetine göre değişir. Kalp kapak hastalıklarında ilaç tedavisine ek olarak bazen kalp kapağını onarmak ya da değiştirmek gerekebilmektedir.

Kalp Kapağı Hastalığı Belirtileri

Kalp kapakçığı hastaları uzun yıllar hiç bir şikayet hissetmeyebilirler.

Kalp kapağı hastalığının belirti ve semptomları genellikle aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kalp atışını steteskopla dinleyen doktor, kalpte anormal bir ses duyabilir (üfürüm).
 • Yorgunluk hissedilmesi
 • Özellikle çok aktif olduğunuzda ya da uzanıp yattığınızda nefes darlığı hissedilmesi
 • Ayak bilekleri ve ayakların şişmesi
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Düzensiz kalp atışı

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Aile doktorunuz kalbinizde üfürüm olduğunu düşünüyorsa size bir kardiyoloğa görünmenizi tavsiye eder. Kalp kapağı hastalığını düşündürecek herhangi bir semptom hissederseniz, hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Kalp Kapağı Hastalıklarının Nedenleri

Kalbinizde kanın doğru yönde akmasını sağlayan dört tane kapak vardır. Bu kapaklar mitral kapak, triküpit kapak, pulmoner kapak ve aort kapağı olarak adlandırılır.

Her bir kapak, her kalp atışı sırasında bir kez açılıp, kapanır. Bazen kapaklar doğru şekilde açılmaz ya da kapanmazsa kalbinizden vücudunuza düzgün kan akışı olması engellenir.

Kalp kapağı hastalığı, doğuştan olabilir (konjenital). Zaman içinde geçirilen enfeksiyonlar ve/veya diğer kalp rahatsızlıklarının gelişmesi, yaşlanma gibi birçok nedenlerden ötürü erişkinlerde de görülebilir.

Kalp Kapak Yetmezliği

Bu durumda kalp kapakları düzgün kapanamaz ve kanın ilerlemesi gereken kalp boşluğu veya damarlardan geriye doğru sızmasına neden olur. Kalp kapak yetmezlikleri de şiddetine göre 4 dereceye ayrılır. 1-2. derece kalp kapak yetmezlikleri hafif düzeylidir ve genellikle hiçbir tedavi gerektirmez. 3-4. derece kalp kapak yetmezlikleri de hastanın bulgu ve yakınmalarına göre ilaç tedavisi veya ameliyat gerektirebilir.

Kalp Kapak Darlığı

Kalp kapakları gerek doğumsal nedenler ile gerekse yaşın ilerlemesi nedeni ile kalınlaşır ve sertleşir ya da yaprakçıkları birbirine yapışabilir. Bu durumda kapaklar yeterli miktarda açılamaz ve kanın geçmesine müsaade etmez. Böylece kalp yine yeterli kan pompalayamayacağı için diğer organları işlevleri zaman içerisinde bozulacaktır.

Kalp Kapağı Hastalıkları Oluşumunda Risk Faktörleri

Çeşitli faktörler kalp kapağı hastalığına yakalanma riskinizi arttırabilir.

 • Yaşlılık
 • Geçmişte kalbi etkileyebilecek bazı enfeksiyonlar geçirilmiş olması
 • Kalp hastalığı ya da kalp krizi geçirmiş olmak
 • Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ya da diyabet hastası olmak veya kalp hastalığı geliştirebilecek daha başka risk faktörlerine sahip olmak
 • Doğumda oluşan kalp rahatsızlıkları (konjenital kalp hastalığı)

Mesaj yazın sizi arayalım!
  Kalp rahatsızlıklarınızın tanı ve tedavileri için randevu alabilirsiniz