Kalp Aritmisi

kalp-aritmisi

Kalp ritim problemleri (kalp aritmileri) kalp atışlarınızı koordine eden elektriksel aktivitelerin düzgün çalışmadığı zaman ortaya çıkar ve kalbinizin çok hızlı ya da çok yavaş atmasına neden olur.

Kalp aritminiz varsa çırpınan ya da yarışan bir kalbiniz varmış gibi hissedebilirsiniz. Kalp aritmileri zararsız olabilir ama bazı kalp aritmileri rahatsız edici (hatta hayati tehlikeye sebep olabilen) belirti ve semptomlara sebep olabilirler.

Kalp ritim bozukluğu tedavisi ile hızlı, yavaş veya düzensiz kalp atışları kontrol edilebilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir. Ayrıca bazı kalp aritmileri genellikle koroner arter hastalığı veya kalp yetmezliği gibi diğer kalp hastalıkları ile daha da kötü hale gelebilir. Kalp sağlığınız için sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek aritmi riskinizi azaltabilir ve doğru aritmi tedavileri ile aritmilerden kurtulabilirsiniz.

Kalp Aritmisi Belirtileri

Aritmi herhangi bir belirti ya da semptom göstermeyebilir fakat doktorunuz rutin bir muayene sırasında, siz fark etmeden önce aritminiz olduğunu bulabilir. Dikkat çekici belirtiler ve semptomlar olması her zaman ciddi bir probleminiz olduğu anlamına gelmeyebilir.

Kalp aritmilerinin tanıları fizik muayene, EKG, 24 saat ritim holter kaydı ve daha uzun süreli yapılan olay kayıt edici cihazlar ile konabilir.

Dikkat çekici aritmi semptomları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Göğüste çarpıntı hissi (kuş veya kelebek çırpınması gibi…)
 • Yoğun kalp atışı (taşikardi)
 • Yavaş kalp atışı (bradikardi)
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Sersemlik veya baş dönmesi
 • Terleme
 • Bayılma (senkop)

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Aritmi kalbinizin çok fazla ya da çok yavaş attığını hissetmenize neden olabilir. Diğer belirti ve semptomlar hızlı veya yavaş kap atışı nedeniyle kalbin kan pompalayamamasıyla ilişkili olabilir. Bunlar nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, bayılma ve/veya göğüs ağrısı olabilir.

Bu belirtileri ve semptomları aniden ya da sıkça hissederseniz acil tıbbi yardım almalısınız.

Bazı tehlikeli kalp ritim problemleri vardır. Bunlar kalbin hızlı ve düzensiz elektriksel aktiviteleri ile ortaya çıkar. Etkili bir kalp atışı olmazsa, kan basıncı azalır ve hayati organlarınıza kan akışı kesilebilir. Bu tür kalp ritim sorunları hisseder ve yaşarsanız hayati risk ortaya çıkabilir.

Böyle bir durumda aşağıdaki adımları izleyin.

 • Öncelikle 112’yi arayın.
 • Kendinizi güvenli bir yere alın ve yere uzanın.
 • Etrafınızda size yardımcı olabilecek kişiler var ise mutlaka durumunuzu anlatın ve yardım isteyin.
 • Size yakın bir sağlık kurumu var ve 112’ye ulaşım sorununuz var ise en kısa zamanda bu sağlık kurumuna ulaşın. Kendiniz asla taşıt kullanmayınız.

Aritmi Tedavileri;

Kalp aritmilerinin birçoğu medikal (ilaç) tedaviler ile sonlandırılabilir. İlaç tedavisine yanıt alınamayan ve hayati risk getiren bazı acil durumlarda şok tedavisi de (elektriksel kardiyoversiyon) gerekebilir. Bazı tür aritmilerinde medikal tedavi dışında kalıcı tedavisi olarak elektrofizyolojik çalışma ve ablasyon tedavileri de yapılabilmektedir.

Doktorunuz sizin için en doğru tedavi seçeneklerini belirleyecektir.

Mesaj yazın sizi arayalım!
  Kalp rahatsızlıklarınızın tanı ve tedavileri için randevu alabilirsiniz